GLA header home jobs membership events contact

Awards Committee > Past GLA Award Winners

Past Georgia Library Association Award Winners

Below is a complete list of Georgia Library Association Award Winners. A list of Award Winners through 2003 can also be found as Appendix 4 of the GLA Handbook at http://gla.georgialibraries.org/handbook_appedices.pdf.

Nix-Jones Award

1969 Sara Hightower, Pepperell Schools , Lindale
1971 Virginia McJenkin, (retired) Atlanta
1973 Louise Trotti, Decatur-DeKalb Regional Library, Decatur
1975 Edith Foster, West Georgia Regional Library, Carrollton
1977 David E. Estes, Emory University, Atlanta
1979 Hallie Beechum Brooks, (retired) Atlanta University, Atlanta
1981 A. Ray Rowland, Augusta College, Augusta
1983 Mary Louise Rheay, Cobb County Public Library, Marietta
1985 Margaret Kerr, Emory University, Atlanta
1987 Barbara Loar, Dekalb-Rockdale-Newton Regional Library, Decatur
1989 A. Venable Lawson, Emory University, Atlanta
1991 Charles E. Beard, State University of West Georgia, Carrollton
1993 Robert J. Richardson, Young Harris College, Young Harris
1995 David Searcy, Atlanta-Fulton Public Library, Atlanta
1996 Ralph E. Russell, Georgia State University, Atlanta
1997 Merryll Penson, University of Georgia, Athens
1998 William G. Potter, University of Georgia, Athens
2001 Gordon Baker, Henry County Schools, McDonough
2002 JoEllen Ostendorf, Troup-Harris-Coweta Regional Library, Lagrange
2003 George Gaumond, Valdosta State University, Valdosta
2005 William (Bill) Nelson, Augusta State University, Augusta
2007 David Singleton, Georgia Public Library Service, Atlanta
2008 Robert E. Fox, Jr. , Georgia Institute of Technology, Atlanta
2011 Ann Hamilton, Georgia Southern University, Statesboro

McJenkin-Rheay Award

1987 Glenda Anderson, Municipal Research Library, Savannah
1991 Susan Pitts, Jefferson County Public Library
1993 Deborah M. Meyer, Clayton State College, Morrow
2000 Glorian Sipman University of Georgia, Athens
2001 Robert E. Fox, Clayton College & State University, Morrow
2004 Laura Burtle, Georgia State University, Atlanta
2006 Michael H. Aldrich, University of West Georgia, Carrollton
2008 Lori Lester, Georgia Southern University
2009 Michelle Jones, Columbus State University
2010 Tessa Minchew, Georgia Perimeter College, Clarkston
2011 Yadira Payne, Augusta State University, Augusta
2012 Ashley Dupuy, Kennesaw State University

Bob Richardson Award
(First Awarded in 2001)

2001 Ralph E. Russell, Georgia State University (retired)
2002 Charles E. Beard, State University of West Georgia
2003 Ann Hamilton, Georgia Southern University, Statesboro
2006 Joanne Lincoln, Retired
2007 Gordon Baker, Clayton State University, Morrow
2009 Susan Cooley, Sara Hightower Regional Library System
2010 Sarah Steiner, Georgia State University, Atlanta
2011 Elizabeth Bagley, Agnes Scott College, Atlanta
2012 Jeff Heck, Georgia Regents University, Augusta
2013 Susan Kendall, Cobb County Public Library

Charles Beard Library Advocacy Award
(First Awarded in 1995. Renamed in 2004 to honor Charles Beard)

1995 Virginia M. McCurdy, DeKalb County Public Library Trustee
1996 Doreen Poitevint
1997 Shirley Carver Miller, First Lady of Georgia
1998 Zell Miller, Governor of Georgia
1999 Leon Duke, Library Trustee
2001 Stephen Portch, Chancellor, University System of Georgia
2002 Mary Alice Budge, President, Muscogee County Friends of Libraries, Columbus
2003 Jayne Williams, Board of Regents, retired
2004 Lianne Keeney, Trustee, Chestatee Regional Library
2006 Edward F. Barnes, Department of Technical and Adult Education, Atlanta
2009 Lamar Paris, Union County Commissioner
2010 Dr. Melvin Steely, University of West Georgia, Georgia's Political Heritage Program
2013 William Kelley, Tifton-Tift County Public Library

Nora Symmers Paraprofessional Award
(First Awarded in 2001)

2001 Nora Symmers, DeKalb County Public Library, Decatur
2002 James E. Camp, Cobb County Public Library, Marietta
2003 Rhonda Boozer, Clayton College & State University, Morrow
2008 Karen Manning, Georgia Institute of Technology
2010 Heidi Benford, Clayton State University, Morrow

Library Support Services Award
(First Awarded in 2008)

2008 Phil Williams
2009 Randall Cravey
2010 Brad Baxter

GLA Team Award
(First Awarded in 2012)

2012 Charlie Bennett and Ameet Doshi, Georgia Institute of Technology

Honorary Members

1971
Beverly Wheatcroft
Tommie Dora Barker
Maud Burrus
Katherine Carnes
Eunice Coston
Fannie Hinton
Evalene Jackson
Margaret Jemison
Elizabeth Jones
Sarah Jones
Virginia McJenkin
Clyde Pettus
Katherine Powers
Mary Pursell
Virginia Riley
Virginia Satterfield
Ella May Thornton
Ola Wyeth
Edith Creighton Bell
Edna Hanley Byers
Loretta Lamar Chappell
Josephine T. Severinghaus

1973
Nelle Bateman
Theodosia Hotch
Porter Kellam

1975
Jean D. Cochran
Helen Fattig
Sara Hightower
Geraldine LeMay
Cornelia Lowe

1977
Hallie B. Brooks
Barbara Bronson
Edith Foster
Grace Hightower
Ursuline Ingersoll
Linda Johnston
Sara Maret
Ruth Walling

1979
Margaret W. Browne
Adrienne W. Lunsford

1981
John W. Bonner
Juanita Brightwell

1983
Raye Osborn
Lila Rice

1985
David Estes

1987
Walter Johnston

1989
Jane Ramsey Morgan

1993
Emily Anthony
Dorothy W. Blake
Wanda Calhoun
Irma Harlan
Brenda Pruvis
Ralph E. Russell

1998
Elizabeth Turner

2008
Katherine B. Gallo
Sara E. (Betsy) Griffies

2009
William (Bill) Nelson

2010
Callie McGinnis

2011
George Gaumond



Website comments to: Sofia Slutskaya
GLA Adminstrative comments and questions to: GLA Administrative Services